Πήρε μπροστά ο «Μητρογκολ» – Τι έκαναν οι υπόλοιποι

Ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κώστας Μήτρογλου. Οπως φαίνεται, ο Ελληνας επιθετικός έχει αφήσει πίσω του τις αρνητικές κριτικές και βελτιώνεται σταδιακά και σταθερά, προκειμένου να φθάσει στο αποκορύφωμα της φόρμας του, όπως και πριν τον τραυματισμό που τον αποσυντόνισε.

Ο «Μητρο-γκολ» βρήκε και πάλι δίχτυα για την Μαρσέιγ και μάλιστα ήταν ο παίκτης που έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τρουά. Οι γηπεδούχοι προηγούντο με 2-1 στο 69ο λεπτό όταν μπήκε στο γήπεδο ο Μήτρογλου. Εξι λεπτά αργότερα, ο διεθνής άσος ισοφάρισε ενώ τελικά οι Μασσαλοί έφυγαν νικητές με 3-2, αποτέλεσμα που τους κρατά ζωντανούς για την 3η θέση στο σαμπιονά.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Χάντερσφιλντ

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Αντιμετωπίζει απόψε εκτός έδρας την Γουέστ Χαμ

Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Θέλτα

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Φλορέντσι) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Λάτσιο στο ντέρμπι της «αιώνιας πόλης»

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ουντινέζε

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σάλκε

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής

Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Ανόβερο

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Στο 69ο λεπτό αντικατέστησε τον Ενζιέ κι έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2, οδηγώντας την ομάδα του σε εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τρουά.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): Αντικατέστησε στο 76` τον Σβαμπ, στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Αούστρια

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αϊντχόφεν

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπρέντα

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Εκτός αποστολής

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αντικατέστησε στο 77` τον Σαματα στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Σαρλερουά

Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Οστάνδη

Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Οστάνδη

Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γκενκ

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λιρς

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο 74` τον Τσέρβι στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πόρτο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Αντικατέστησε στο 80` τον Ρότσα στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αβες

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90` λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπρόντμπι

ΙΣΡΑΗΛ
Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός αποστολής

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Βολουντάρι

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Ροχάνο) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κιλμάρνοκ, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γενί Μαλατίγια

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Αλτσιλίκ) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γενί Μαλατίγια

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Οχόντ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλ Μπατίν