Ανατροπή και νίκη με Γκάλο (video)

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 87΄ η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τη Λαμία στο Ελ Πάσο στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Λαμία προηγήθηκε με τον Επστάιν στο 64΄, ενώ ο Γιακουμάκης ισοφάρισε στο 73΄, πριν ο Γκάλο ολοκληρώσει την ανατροπή για την ΑΕΚ, η οποία «έπιασε» τον Βόλο στην πρώτη θέση.

Μετά από ένα άσφαιρο πρώτο ημίχρονο με μηδέν τελικές προσπάθειες, ΑΕΚ και Λαμία μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και χάθηκαν από δύο πολύ καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν με πρωταγωνιστές τους Γιαννιώτα-Καραμάνο στα πρώτα 10 λεπτά. Τελικά η Λαμία ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση από κόρνερ της ΑΕΚ, ο Βασιλαντωνόπουλος πέρασε την μπάλα στον Ντένις Επστάιν και ο Γερμανός έγραψε το 0-1 στο 64΄.

Για την ΑΕΚ ανέλαβε να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά ο Λούκας Μπογέ. Ο Αργεντινός έμεινε όρθιος στο παρατεταμένο κράτημα του Σκόνδρα και έδωσε ασίστ στον Γιακουμάκη, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα να ισοφαρίσει στο 73΄. Και πάνω που η Λαμία πίστεψε ότι θα πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, ο Μπογέ κέρδισε το φάουλ και ο Ροντρίγκο Γκάλο με φοβερή εκτέλεση στο 87΄ έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο νοσοκομείο μεταφέρθηκε ο Γιάννης Γιαννιώτας, ο οποίος τραυματίστηκε στα πλευρά μετά από σύγκρουση με τον Μελισσά στο 60΄ της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισα)

Κίτρινες: Μπογέ, Μπότος, Σβάρνας

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης)Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Τσόσιτς, Μοράν, Γιαννιώτας (66΄ Γιούσης), Μπότος (59΄ Μπογέ), Αϊντάρεβιτς (74΄ Κλωναρίδης), Γιακουμάκης

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελισσάς, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Οσμάν, Δημούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Μαστούρ (66΄ Μπουλούλης), Επστάιν (74΄ Τσούκαλος), Καραμάνος (83΄ Κωστίκα)