Βαριά ήττα στον πρώτο τελικό για την ΑΕΚ

Δυσκόλεψε αρκετά για την ΑΕΚ το Τσάλεντζ Καπ μετά την ήττα στον πρώτο τελικό από την Ποτάισα Τούρντα.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ – ΑΕΚ 33-22

Δεν τα κατάφερε στην Ρουμανία η ΑΕΚ καθώς γνώρισε την ήττα με 33-22 από την Ποτάισα Τουρντα στον πρώτο τελικό και πλέον θα πρέπει να κάνει μία πολύ μεγάλη υπέρβαση στην ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Νικου Γραμματικού βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα μισά του πρώτου μέρους και στο ημίχρονο οι Ρουμάνοι ήταν μπροστά στο σκορ με 14-11. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με επί μέρους σκορ 9-2 μέχρι το 40′ με το σκορ να γίνεται 23-13 και στην ουσία να τελειώνουν όλα για την ΑΕΚ που δεν μπόρεσε να μαζέψει την διαφορά στον χρόνο που έμεινε μέχρι το τέλος. Τώρα η «Ένωση» θα πρέπει να νικήσει με 12 γκολ διαφορά αν θέλει να κατακτήσει τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας της στην ρεβάνς που θα γίνει στις 20 Μαΐου. Πρώτοι σκόρερ για την Ποτάισα Τούρντα ήταν οι Τσίντεκ, Ασόλντανεϊ και Γκίτσα που έβαλαν από 7 γκολ. Όσα έβαλε και ο Μυλωνάς για την ΑΕΚ.