Η Αγγλία επιστρέφει σε ημιτελικά (εικόνες – video)

Σε ημιτελικά ενός Μουντιάλ μετά από 28 χρόνια προκρίθηκε η Αγγλία που πλέον έχει αρχίσει και κάνει μεγάλα όνειρα.

Τα «τρία λιοντάρια» παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα επικράτησαν της Σουηδίας με 2-0 και έδειξαν ότι μπορούν να φτάσουν ακόμα πιο ψηλά. Η νεανική αυτή έκδοση της Αγγλίας μπορεί να οδηγήσει την ομάδα σε μεγάλες στιγμές και ήδη το κάνει. Οι Άγγλοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από κόρνερ του Γιανγκ και κεφαλιά του Μαγκουάιρ στο 30′ και να βάλει τις βάσεις για την νίκη. Αυτό το γκολ ήταν πολύ σημαντικό γιατί άνοιξε τους χώρους για τους πολύ γρήγορους μεσοεπιθετικούς της Αγγλίας.

Μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου ο Στέρλινγκ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του αλλά νικήθηκε από τον Όλσεν σε τετ α τετ. Αυτό που δεν κατάφερε ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι το έκανε ο Ντέλε Άλι στο 58′ με μία ακόμα κεφαλιά από σέντρα του Λίνγκαρντ σε μία φάση που η Αγγλία είχε κυκλοφορήσει πολύ καλά την μπάλα και είχε ανοίξει την άμυνα της Σουηδίας. Πέρα από τα δύο γκολ η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσει περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Πάντως και η Σουηδία είχε τις στιγμές της στο δεύτερο ημίχρονο αλλά οι προσπάθειες των παικτών της σταμάτησαν στον πολύ καλό για μία ακόμα φορά Τζόρνταν Πίκφορντ. Ο τερματοφύλακας της Έβερτον νίκησε τον Μπεργκ στο 47′ και στο 72′ και τον Κλάεσον στο 62′ κρατώντας ανέπαφη την εστία της ομάδας του και βάζοντας κι αυτός την υπογραφή του στην πρόκριση της Αγγλίας. Φυσικά η δουλειά των Άγγλων στο Μουντιάλ δεν έχει τελειώσει ακόμα αλλά μπορούμε να πούμε ότι έχει πια επιστρέψει για τα καλά.

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (85′ Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι (77′ Ντελφ), Γιανγκ, Στέρλινγκ (90’+1 Ράσφορντ), Κέιν

Σουηδία: Όλσεν, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Κραφτ (85′ Γιάνσον), Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Κλάεσον, Φόρσμπεργκ (65′ Όλσον), Μπεργκ, Τοϊβόνεν (65′ Γκουιντέτι)