Ισόπαλο το ντέρμπι στο «Ολντ Τράφορντ» (video)

Στην ισοπαλία έμειναν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Άρσεναλ στο ντέρμπι της αγωνιστικής και στην ουσία καμία δεν είναι ευχαριστημένη.

Ο ένας βαθμός που πήραν μετά το 2-2 δεν είναι αρκετός ούτε για την Άρσεναλ που είναι εκτός τετράδας ούτε και για την Γιουνάιτεντ που βρίσκεται στην όγδοη θέση. Οι δύο ομάδες πάντως πάλεψαν για την νίκη και πρόσφεραν ωραιο θέαμα με την Άρσεναλ να παίρνει δύο φορές το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να το κρατήσει για πολύ ώρα ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση και την Γιουνάιτεντ να φτάνει πολύ γρήγορα στην ισοφάριση.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 26′ με γκολ που έβαλε ο Μουστάφι μετά από πάσα του Τορέιρα. Η Γιουνάιτεντ όμως αντέδρασε γρήγορα και στο 30′ ο Ερέρα πάσαρε στομν Μαρσιάλ που νίκησε τον Λένο για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Άρσεναλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα αυτή την φορά με αυτογκόλ του Ρόχο στο 68′. Ούτε τώρα όμως μπόρεσε να το κρατήσει αφού στο επόμενο λεπτό ο Λίνγκαρντ έφερε το ματς και πάλι στα ίσια.

Μάντσεστερ Γ.: Ντε Χέα, Μπαγί, Σμόλινγκ, Ρόχο (72′ Φελαϊνί), Νταλό, Ερέρα, Μάτιτς, Νταρμιάν, Λίνγκαρντ (75′ Πογκμπά), Μαρσιάλ (63′ Λουκάκου), Ράσφορντ

Άρσεναλ: Λένο, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ (36′ Λιχτστάινερ), Μπεγιερίν, Τορέιρα, Γκεντουζί, Κολάσινατς, Ράμσεϊ (46′ Μκιταριάν), Ιβόμπι (65′ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ