Ομάδα των πέναλτι η Κροατία (εικόνες – video)

Την δεύτερη πρόκριση της στα πέναλτι πήρε η Κροατία και έκλεισε ραντεβού με την Αγγλία στον ημιτελικό του Μουντιάλ.

Σε ένα ματς με απίστευτη εξέλιξη η Κροατία νίκησε με 4-3 την Ρωσία στα πέναλτι με την κανονική διάρκεια του ματς να λήγει 1-1 και την παράταση 2-2 και επιστρέφει σε ημιτελικά Μουντιάλ μετά το 1998. Οι Κροάτες ήταν πιο ψύχραιμοι από την άσπρη βούλα ενώ οι Ρώσοι είχαν δύο κακές εκτελέσεις με τον Σμολόφ να στέλνει την μπάλα σχεδόν απάνω στον Σούμπασιτς και τον Φερνάντες να σουτάρει άουτ και στην ουσία να καταδικάζουν την ομάδα τους να αποχαιρετήσει την διοργάνωση. Η Κροατία πάντως ήταν η καλύτερη ομάδα με βάση την εικόνα του ματς.

Οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς είχαν τη πρωτοβουλία από το ξεκίνημα αλλά ήταν οι Ρώσοι που άνοιξαν το σκορ με ένα εκπληκτικό σουτ του Τσερίσεφ στο 31′. Παρά το γκολ που δέχτηκε η Κροατία συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο 39′ ο Κράμαριτς με κεφαλιά από πάσα του Μάντζουκιτς έφερε το ματς στα ίσια. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Κροατία ήταν καλύτερη κι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 60′ αλλά ο Πέρισιτς σημάδεψε το δοκάρι του Ακινφέεφ και το γκολ δεν ήρθε. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο οι Κροάτες έδειξαν να θέλουν να αποφύγουν τα πέναλτι και μπήκαν δυνατά προσπαθώντας να φτάσουν στο γκολ της νίκης. Κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με τον Βίντα στο 101 από σέντρα του Μόντριτς. Η Ρωσία ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο και ο Τσερτσέσοφ έριξε στο ματς τον Τζαγκόεφ. Αυτή αποδείχτηκε πολύ σωστή κίνηση αφού ο προικισμένος μέσος των Ρώσων έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του και από δικό του φάουλ ο Φερνάντες στο 115′ έφερε το ματς στα ίσια και το οδήγησε στα πέναλτι.

Κροατία: Σούμπασιτς, Λόβρεν, Βίντα, Βρσάλικο (97′ Τσόρλουκα), Στρίνιτς (74′ Πίβαριτς), Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς (63′ Μπρόζοβιτς), Κράμαριτς (88′ Κόβατσιτς), Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς

Ρωσία: Ακινφέεφ, Κουτέποφ, Ιγκνάσεβιτς, Φερνάντες, Κουντριάσοφ, Κουζιάεφ, Ζόμπνιν, Σαμέντοφ (54′ Ερόκιν), Γκολόβιν (102′ Τζαγκόεφ), Τσερίσεφ (67΄Σμολόφ), Τζιούμπα (79′ Γκαζίνσκι)