Ο Μανωλάς «σκότωσε» την Μπάρτσα (video)

Την πιο μεγάλη πρόκριση της ιστορίας της πήρε η Ρόμα που ανέτρεψε το 4-1 του «Καμπ Νου» και πέταξε έξω την Μπαρτσελόνα.

Με τον Κώστα Μανωλά να βάζει το τρίτο και καθοριστικό γκολ στο 82′ η Ρόμα πήρε την νίκη με 3-0 και μία πρόκριση που την άξιζε 100%. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Ρωμαίοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και έδειξαν τις διαθέσεις τους πολύ νωρίς όταν και άνοιξαν το σκορ με τον Τζέκο στο 6′. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν η Ρόμα. Οι Καταλανοί είχαν περιοριστεί σε ένα πολύ παθητικό ρόλο και στην ουσία περίμεναν τον ρυθμό που θα δώσουν στο ματς οι «τζιαλορόσι». Καμία πρωτοβουλία και καμία προσπάθεια να δείξουν ότι υπάρχουν μέσα στο γήπεδο.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με την Ρόμα να βρίσκει και δεύτερο γκολ με πέναλτι που κέρδισε ο Τζέκο και εκτέλεσε εύστοχα το Ντε Ρόσι στο 58′. Ούτε και μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε κατάφερε η Μπαρτσελόνα να μπει στο ματς και έμοιαζε να περιμένει το μοιραίο. Όπως έπαιζαν οι δύο ομάδες πιο πιθανό ήταν το τρίτο γκολ των γηπεδούχων το οποίο και ήρθε από την κεφαλιά του Μανωλά στο 82′. Τότε φάνηκε κάπως επιθετικά και η Μπαρτσελόνα όμως το πουλάκι της πρόκρισης είχε πετάξει προς Ιταλία μεριά. Είναι η πρώτη φορά μετά το 1984 που η Ρόμα φτάνει στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με την πολύ σπουδαία ομάδα τότε του Φαλκάο, του Κόντι και του Σερέζο.

Ρόμα: Άλισον, Μανωλάς, Φάζιο, Ζεζούς, Φλορέντσι, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (77′ Ελ Σαράουι), Στρότμαν, Τζέκο, Σικ (73′ Ουντέρ)

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σεμέδο (85′ Ντεμπελέ), Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (85′ Αλκάθερ), Ρομπέρτο, Ινιέστα (81′ Γκόμες), Μέσι, Σουάρες