Γράφουν ιστορία οι Κροάτες! (εικόνες – video)

Την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της πέτυχε η Κροατία που πέρασε στον τελικό του Μουντιάλ και συνεχίζει μία ονειρεμένη πορεία.

Οι Κροάτες αυτή την φορά δεν χρειάστηκαν τα πέναλτι αλλά την παράταση για να κάμψουν την αντίσταση της Αγγλίας με 2-1 και να γράψουν ιστορία. Η παρέα του Μόντριτς, του Ράκιτιτς, του Μάντζουκιτς και του Πέρισιτς έκανε το βήμα παραπάνω ξεπερνώντας την γενιά του 1998 και θα διεκδικήσει κόντρα στην Γαλλία το πιο μεγάλο από όλα τα Κύπελλα που υπάρχουν στον παγκόσμιο ποδοσφαιρικό χάρτη. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς λοιπόν έχει ήδη γράψει ιστορία με αυτή την πρόκριση της.

Το γκολ του Μάντζουκιτς στο 109′ έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα της Αγγλίας ήταν αυτό που έκρινε τον ημιτελικό με την Κροατία πάντως να είναι καλύτερη από το δεύτερο ημίχρονο και μετά. Πιο ποιοτικοί οι Κροάτες όταν έβαλαν την μπάλα κάτω δυσκόλεψαν πολύ τους Άγγλους που δεν κατάφεραν να κρατήσουν το 1-0 που είχε διαμορφωθεί από το 5′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ. Οι παίκτες του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτό το προβάδισμα και τελικά το πλήρωσαν.

Όπως είπαμε η Κροατία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Πέρισιτς στο 68′ ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο δοκάρι μετά από λάθος των αμυντικών. Η Αγγλία με εξαίρεση μία κεφαλιά του Στόουνς στην παράταση που έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Βρσάλικο δεν μπόρεσε να φανεί επιθετικά και η Κροατία έφτασε δίκαια στην πρόκριση. Τώρα κόντρα στην Γαλλία στον τελικό οι Κροάτες δεν είναι το φαβορί αλλά μέχρι εδώ που έφτασαν έχουν κάθε δικαίωμα να ονειρεύονται.

Κροατία: Σούμπασιτς, Λόβρεν, Βίντα, Βρσάλικο, Στρίνιτς (95′ Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (101′ Κράμαριτς), Μόντριτς (119′ Μπάντελι), Πέρισιτς, Μάντζουκιτς (115′ Τσόρλουκα)

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ (112′ Βάρντι), Στόουνς, Μάγκουάιρ, Χέντερσον (97′ Ντάιερ), Άλι, Λίνγκαρντ, Τρίπιερ, Γιανγκ (91′ Ρόουζ), Στέρλινγκ (74′ Ράσφορντ), Κέιν