Φουλάρει για τελικό το Βέλγιο (εικόνες – video)

Αυτή η γενιά ποδοσφαιριστών του Βελγίου είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και το απέδειξε και κόντρα στην Βραζιλία.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» λοιπόν επικράτησαν στον δεύτερο προημιτελικό της «Σελεσάο» με 2-1 έχουν επαναλάβει την επιτυχία του 1986 και πλέον θέλουν να την ξεπεράσουν. Σε ένα πολύ όμορφο ποιοτικά ματς το Βέλγιο κατάφερε να χτυπήσει την Βραζιλία στο ανοιχτό γήπεδο και να της κάνει ζημιά. Πάντως η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ είχε και την τύχη με το μέρος της στο ξεκίνημα του ματς. Στο 8′ η Βραζιλία είχε δοκάρι με τον Τιάγκο Σίλβα και λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 13′ σε κόρνερ του Τσαντλί η μπάλα χτύπησε στον Φερναντίνιο και μπήκε στα δίχτυα.

Με αυτό το τυχερό γκολ το Βέλγιο άνοιξε το σκορ αλλά στην συνέχεια μπόρεσε να παίξει το παιχνίδι του με αντεπιθέσεις χάρη στην τριπλέτα φωτιά των Αζάρ, Λουκάκου και Ντε Μπρόινε. Σε μία από αυτές τις αντεπιθέσεις στο 31΄ο Ντε Μπρόινε μετά από πάσα του Λουκάκου διπλασίασε τα γκολ του Βελγίου που είχε πλέον πολύ μεγάλο προβάδισμα. Παρά τις προσπάθειες των Βραζιλιάνων το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι «καριόκας» είχαν ένα ακόμα ημίχρονο για να αντιδράσουν και να μην αποκλειστούν.

Στην επανάληψη η Βραζιλία ήταν πιο επιθετική και την είσοδο του Φιρμίνο και του Κόστα αλλά η άμυνα του Βελγίου και ο Κουρτουά όποτε χρειάστηκε κρατούσαν. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, πάντως, ο διαιτητής και το VAR στη συνέχεια «έπνιξαν» πεντακάθαρο πέναλτι του Κομπανί πάνω στον Ζέσους, που θα βοηθούσε την Βραζιλία να έμπαινε πολύ πιο νωρίς στο παιχνίδι.

Από την άλλη το Βέλγιο δεν απειλούσε ιδιαίτερα με εξαίρεση μία αντεπίθεση που κατέληξε σε άουτ του Αζάρ που ήταν από τους κορυφαίους αν όχι ο κορυφαίος των νικητών. Οι προσπάθειες της Βραζιλίας για μείωση του σκορ έπιασαν τελικά τόπο στο 76′ με κεφαλιά του Αουγκούστο από πάσα του Κουτίνιο, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ παρά τις προσπάθειες των Βραζιλιάνων και την αδικαιολόγητη υποχώρηση των Βέλγων στο β’ μέρος, που ωστόσο κράτησαν το 2-1 και πήραν την πρόκριση!

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Φελαϊνί, Μενιέ, Τσαντλί (83′ Βερμάλεν), Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Λουκάκου (87′ Τιέλεμανς)

Βραζιλία: Άλισον, Σίλβα, Μιράντα, Φάγκνερ, Μαρτσέλο, Φερναντίνιο, Παουλίνιο (73′ Αουγκούστο), Κουτίνιο, Γουίλιαν (46′ Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Ζεζούς (58′ Κόστα)