Skip to main content

«Χάλκινοι» Αντωνάτος και Καλλιμογιάννη

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 της Ιερουσαλήμ είναι γεγονός και ήρθε από τα χέρια του Δημήτρη Αντωνάτου.  Ο 17χρονος πρωταθλητής έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και στην έκτη του βολή βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 19,31 μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν στα 19,30 μ. και το είχε σημειώσει στον προκριματικό της διοργάνωσης.

Ο αθλητής που προπονείται με τον Γρηγόρη Τζωρτζιάδη στην Κεφαλλονιά μέχρι την πέμπτη του βολή βρίσκονταν στην πέμπτη θέση με 18,99 μέτρα. Παρόλα αυτά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, μπήκε στη βαλβίδα και έβγαλε την καλύτερη βολή της ζωής του για να ανέβει στο βάθρο.

Οι βολές του Αντωνάτου στον τελικό ήταν διαδοχικά 18,41 μ., 18,99 μ., 18,25 μ., 18,41 μ., άκυρη και 19,31 μέτρα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να σπάσει την πρώτη τριάδα που είχαν δημιουργήσει μέχρι την πέμπτη βολή οι Γερμανοί αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο τελικά πήρε ο Λασε Σουλτζ με 20,21 μέτρα, ακολούθησε ο Λούκας Σόμπερ με 19,76 μ. και ο Τζορτζ Χαρπφ έμεινε τέταρτος με 19,17 μέτρα.

Χάλκινο μετάλλιο για την Καλλιμογιάννη στα 3000 μ. στιπλ

Το ιδανικότερο φινάλε γράφτηκε για την ελληνική αποστολή στο τέλος της 3ης αγωνιστικής ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 που γίνεται στην Ιερουσαλήμ.

Η Βασιλική Καλλιμογιάννη έκανε μια εξαιρετική κούρσα στον τελικό των 3000 μ. στιπλ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Η 19χρονη πρωταθλήτρια ήταν μαχήτρια σε όλη τη διάρκεια της κούρσας και κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας της καθώς το χρονόμετρο έγραψε 10.08.44. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε η ίδια με 10.21.51 από τον περασμένο Ιούλιο.

Η αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη προπορεύτηκε για μεγάλο διάστημα της κούρσας και κατάφερε να κρατηθεί στις πρώτες θέσεις μέχρι το τέλος. Η Καλλιμογιάννη είχε δείξει σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Ιερουσαλήμ ήρθε η επιβεβαίωση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Καρολίνα Γιαροσόβα από την Τσεχία που επίσης βελτίωσε το ρεκόρ της χώρας της τερματίζοντας σε 10.04.57 και στη δεύτερη θέση ήταν η Γερμανίδα Άντια Μπουντέ με 10.07.34.

Ο Κώστας Καραγιαννίδης ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα του στο δέκαθλο. Ο αθλητής των συνθετών ξεκίνησε με τερματίζοντας σε 11.68 στα 100 μ., είχε άλμα στα 6,18 μ. στο μήκος, βολή στα 13,42 μ. στη σφαιροβολία. Στη συνέχεια αγωνίστηκε στο ύψος όπου ξεπέρασε το 1,71 μ. και στα 400 μ. τερμάτισε σε 51.80. Με την ολοκλήρωση των αγωνισμάτων της πρώτης ημέρας ο Καραγιαννίδης βρίσκεται στην 26η θέση με 3.320 βαθμούς.

Η Μυρτώ Βαλαχά μετείχε στον απευθείας τελικό των 3000 μ. όπου τερμάτισε στην 16η θέση σε 10.40.20. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Λετονή Αγκάτε Κάουν με 8.53.20, την ακολούθησε η Πολωνή Ζουζάνα Βιερνίτσκα με 9.21.40 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Σοφία Μπενφάρες με 9.52.42.

Η Μαρία Αλεξέεβα στον προκριματικό της δισκοβολίας είχε καλύτερη βολή στα 43,36 μ. επίδοση που έβγαλε στην τρίτη της προσπάθεια. Η 19χρονη αθλήτρια κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο.

Έβδομος ο Παπαναστασίου στη σφυροβολία – Τρεις άκυρες ο Μαντζουράνης

Ο τελικός της σφυροβολίας των ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 δεν κύλησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ελλάδα.

Μπορεί ο Γιώργος Παπαναστασίου να έκανε μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 7η θέση όμως ο Άγγελος Μαντζουράνης δεν “έγραψε” την επίδοση που είχε στα χέρια του.

Ο Παπαναστασίου έκανε έναν καλό αγώνα, καθώς είχε πέντε βολές πάνω από τα 71 μέτρα με καλύτερη αυτή που έκανε στην πρώτη του προσπάθεια και ήταν στα 71,92 μέτρα. Με την επίδοση αυτή κατέλαβε την 7η θέση στον τελικό του αγωνίσματος. Αναλυτικά οι βολές του 18χρονου σφυροβόλου ήταν 71,92 μ., 71,21 μ., 71,56 μ., 71,19 μ., 69,27 μ., 71,58 μέτρα.

Ο Άγγελος Μαντζουράνης δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στον τελικό έχοντας τις δύο πρώτες βολές άκυρες. Στην τρίτη ο 19χρονος αθλητής έστειλε τη σφύρα πάνω από τα 75 μέτρα όμως οι κριτές την έβγαλαν άκυρη καθώς θεώρησαν ότι στην περιστροφική κίνηση βγήκε το πόδι του εκτός βαλβίδας.

Η ελληνική αποστολή υπέβαλλε ένσταση προκειμένου να εξεταστεί και πάλι η τελευταία βολή του Μαντζουράνη η οποία όμως απορρίφθηκε.

Το χρυσό μετάλλιο στην σφυροβολία κατέκτησε ο Φινλανδός Μαξ Λαμπίνεν που στην έκτη προσπάθεια είχε βολή στα 79,72 μ. και έστειλε στη δεύτερη θέση τον Κύπριο Ιωσήφ Κεσίδη που προηγούνταν με 77,73 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μίκλος Τσέκο από την Ουγγαρία με 76,87 μέτρα.

Ο Εμμανουήλ Γιώργος Σγουρός πήρε την 13η θέση στον τελικό των 3000 μ. τερματίζοντας σε 8.58.27. Ο τελικός ήταν μια κλασική κούρσα τακτικής με τον Σουηδό Τζόναθαν Γκραν να παίρνει το χρυσό μετάλλιο τερματίζοντας σε 8.44.67, τον Ιρλανδό Νίκολας Γκριγκς να ακολουθεί με 8.45.69 και τον Βρετανό Μπράντλεϊ Γκίμπλιν να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 8.47.26.

Με αρκετό σασπένς στον τελικό του τριπλούν ο Γκάρτσιος

Μόνο τυπική δεν ήταν η διαδικασία πρόκρισης του Γιάννη Γκάρτσιου στον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που γίνεται στην Ιερουσαλήμ.

Ο 17χρονος άλτης κατάφερε να κλείσει το εισιτήριο για τον τελικό (10/8, 19:35) στο τρίτο και τελευταίο άλμα του προκριματικού που “προσγειώθηκε” στα 15,93 μέτρα (2,3) που θα αποτελούσαν νέο ατομικό ρεκόρ εάν ο αέρας ήταν εντός επιτρεπόμενων ορίων (15,85 μ. ατομικό ρεκόρ). Με την επίδοση αυτή σημείωσε τελικά το δεύτερο καλύτερο άλμα του προκριματικού πίσω από τον Βούλγαρο Λασεζάρ Βάλτσεβ που είχε άλμα στα 16,01 μέτρα (0,7).

Ο Γκάρτσιος δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στα δύο πρώτα του άλμα με το πρώτο να είναι στα 13,75 μ. (-2,7) και το δεύτερο 15,06 μ. (0,9) που δεν ήταν αρκετά για να προκριθεί στον τελικό.

Την 14η θέση στο σύνολο των 200 μ. πήρε ο Γεράσιμος Καμπίτσης μετά και από την συμμετοχή του στον ημιτελικό. Εκεί ο Έλληνας σπρίντερ τερμάτισε σε 21.70 (1,9) και ήταν έβδομος στη δεύτερη ημιτελική σειρά.

Facebook Comments

Βασιλική Καλλιμογιάννη Δημήτρης Αντωνάτος ευρωπαϊκά πρωταθλήματα μετάλλια μίτινγκ στίβου